مدیریت حمل و نقل، ترافیک
مهندس مهدی حسینی

   
۱۳۹۹/۱۱/۰۶

مقدمات تامین زمین برای ساخت ۲۷۰۰ واحد مسکونی در سرخس فراهم شد

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی گفت: تمهیدات لازم برای تامین زمین به منظور ساخت ۲ هزار و ۷۰۰ واحد مسکونی "طرح اقدام ملی تولید و عرضه مسکن" فراهم شد تا این تعداد واحد مسکونی به تدریج ظرف پنج سال آینده در سرخس ساخته شود.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، سید کمال‌الدین میرجعفریان در نشستی برای بررسی مصوبات سفر اخیر استاندار خراسان رضوی به سرخس اظهار کرد: با توجه به فقدان زمین دولتی در شهر مرزی سرخس، تامین زمین مورد نیاز محتاج توافق با آستان قدس رضوی است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی ادامه داد: توافق لازم برای تامین عرصه از زمین‌های فاقد معارض بین اداره ‌کل راه و شهرسازی خراسان رضوی، آستان قدس رضوی و شهرداری سرخس متناسب با تعداد مسکن اعلام شده صورت گرفته است تا در صورت تصویب نهایی، این مهم در طرح جامع شهری سرخس هم لحاظ شود.

وی به ۳۱ مصوبه سفر اخیر استاندار به سرخس اشاره و بیان کرد: ۲ بند از این مصوبات مربوط به الحاق شهرک پیامبر اعظم (ص) به طرح جامع شهری سرخس است که موانعی در این مسیر برای الحاق آن وجود دارد و این موانع مربوط به خط انتقال گاز و خط انتقال آب کشاورزی است. 

میرجعفریان افزود: در نشست اخیر کارگروه امور زیربنایی خراسان رضوی، طرح جامع شهرستان سرخس به لحاظ ملاحظات فنی، مباحث اجتماعی و قانونی بررسی و مقرر شد این موضوع به کمیته فنی بازگشته و کار کارشناسی لازم روی آن انجام گیرد تا طرح جامع مناسبی تدوین و مصوب شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی اضافه کرد: در بررسی الحاق ساخت و سازهای خارج از محدوده در منطقه‌ای موسوم به پیامبر اعظم(ص) در سرخس مشخص شد با وجود قرار داشتن در خارج از محدوده شهر،۱۶۰ مورد ساخت و ساز  با اشکال مختلف قطعات مسکونی ریزدانه و قطعات باغ ویلایی در آن اتفاق افتاده است.

وی گفت: با توجه به وقوع برخی از ساخت و سازها در مسیر کانال بتنی و نهر آب، مقرر شد شرکت آب منطقه‌ای با همکاری شهرداری و مدیریت فرمانداری، بررسیهای لازم در خصوص امکان تامین شرایط فنی و الزامات قانونی این کانالها و نهر را انجام داده و صرفا ساخت و سازهای مسکونی موجود که به لحاظ ایمنی و رعایت مباحث بهداشتی تعارض جدی با نهر و کانال آب نداشته باشد در داخل محدوده لحاظ شود.

میرجعفریان افزود: حسب بررسی انجام شده و اعلام نظر اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی در طرحهای مصوب پیشین متناسب رشد جمعیت پیش بینی شده برای شهر سرخس مساحتی حدود ۱۵۵ هکتار از اراضی آستان قدس رضوی را به عنوان اراضی ذخیره (فریز) اعلام نموده بودند و در این اراضی صرفا در صورت نیاز و تایید کمیسیون ماده پنج قانون معماری و شهرسازی امکان صدور مجوز است که آستان قدس رضوی تقاضای الحاق این اراضی به محدوده را دارد.

وی ادامه داد: حداکثر تا هفته آینده باید حریم دستگاه‌های خدمات رسان در شهرک پیامبر اعظم (ص) سرخس مشخص شود و همه استعلامات و الزامات با تامین نظر قطعی شرکت‌های آب و گاز با هماهنگی فرمانداری انجام و نتیجه به اداره کل راه و شهرسازی اعلام شود.

میرجعفریان گفت: حسب اعلام اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی در مورد تامین زمین برای اجرای اقدام ملی تولید و عرضه مسکن در سرخس باید در وهله نخست در حد سه هزار واحد مسکونی، سرانه‌های عمومی در داخل شهر تامین شود که با در نظر گرفتن سهم فضای سرانه‌های عمومی و حقوق قانونی دستگاه‌های ذیربط، زمین مورد نظر برای ساخت این واحدها، با رعایت ضوابط اقدام لازم به عمل آید.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی افزود: شهرداری‌ها باید به طرح‌های جامع و تفصیلی و ضوابط مرتبط با آن پایبند باشند و از هم‌اکنون تدابیر لازم برای ایجاد وضعیتی مناسب به منظور سکونت آیندگان در این شهر را اتخاذ کنند.

طرح جامع مصوب شهر مرزی سرخس واقع در منتهی‌الیه شمال‌ شرق ایران و مجاور جمهوری ترکمنستان، مربوط به سال ۱۳۷۷ است. 

متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن در خراسان رضوی ۶۸ هزار و ۶۹۰ نفر بودند که از این تعداد ۲۸ هزار و ۳۴ نفر حایز شرایط لازم شناخته شدند و تاکنون افرادی که ۴۰۰ میلیون ریال آورده داشته‌ به عنوان متقاضی موثر شناخته شده اند و در گروه‌های مختلف برای اجرای طرح توسط کارگزاران سازماندهی می‌شوند.

 دولت تدبیر و امید "طرح اقدام ملی تولید و عرضه مسکن" را زمستان سال ۱۳۹۷ رونمایی و پیرو آن وزارت راه و شهرسازی شهریور امسال ثبت‌نام از متقاضیان را در کرمان به عنوان نخستین استان آغاز کرد. 

مرکز شهرستان ۹۰ هزار نفری سرخس در فاصله  ۱۸۵ کیلومتری شرق مشهد واقع  است و از سمت شمال و شرق هم مرز با کشور جمهوری ترکمنستان است. 


منبع : اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۷۰۳


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟
آماربازدیدکنندگان